بلبرینگ کویو koyo مدل 32204JR
پست شده در بلبرینگ مقالات

به چه صورت بیرینگ‌ها نامگذاری و شماره گذاری می‌شوند؟

نامگذاری و شماره گذاری بیرینگ

اعداد بیرینگ می تواند برای افراد معمولی بسیار گیج کننده و تصادفی به نظر برسد. اما در تمام این شرایط گیج کننده یک سیستم وجود دارد! امروزه از چندین سیستم شماره گذاری در صنعت بلبرینگ استفاده می شود. ابعاد مرزی برای سری خاصی از بلبرینگ ها در استانداردهای مختلفی مانند ABMA ، JIS و ISO تعریف شده است. ( در اینجا درباره آنها بیشتر اطلاعات کسب خواهید کرد ) علاوه بر این ، بسیاری از تولید کنندگان سیستم های شماره گذاری خود را که ترکیبی از اعداد بلبرینگ و مجموعه ای از کدها هستند که مشخصات اضافی را مشخص کرده اند ، ایجاد کرده اند. با توجه به استفاده از بیرینگ ها در طیف گسترده ای از صنایع و برنامه های کاربردی ، شما انتظار دارید که طراحی آنها کاملا استاندارد باشد و باید از مقررات بسیار دقیق بین المللی پیروی کند. با این حال ، در حال حاضر تنها بخشی از تعیین یک بلبرینگ توسط استانداردهای صادر شده توسط سازمانهای بین المللی مانند ISO یا ANSI تنظیم می شود.

این امر باعث می شود تولیدکنندگان فضای زیادی برای نوآوری و ارائه طرح هایی که به طور خاص طراحی شده اند تا بتوانند خود را از سایر تولیدکنندگان متمایز کرده و در عین حال قابلیت تعویض بلبرینگ های بین المللی و تولید بیرینگ های اقتصادی را تسهیل می کنند ، داشته باشند. برای مصرف کنندگان ، فقدان استانداردهای سخت گیرانه به معنای تعداد زیادی قطعات منحصر به فرد است که مخصوص هر تولید کننده است. این سری ها روی محصولات حک شده یا مهر می شوند و هنگام تعویض بلبرینگ به راحتی قابل بازیابی هستند. با این وجود ، اگر قصد دارید به مارک یا محصول دیگری تغییر دهید ، باید بدانید منظور از نام های بیرینگ به منظور یافتن جایگزین های مناسب چیست.

نحوهه تشخیص بلبرینگ‌ها بر اساس اعداد روی آن

نحوه شماره گذاری بلبرینگ
نحوه شماره گذاری بلبرینگ

تجزیه اعداد بیرینگ

 • انواع بلبرینگ
 • توضیح و شرح سری
 • اندازه سوراخ بیرینگ
 • پیکربندی حفاظ فلزی / آب بند
 • لقی داخلی
 • صدا و لرزش

در نامگذاری و شماره گذاری بیرینگ اولین رقم بیرینگ نوع بلبرینگ را نشان می دهد. برای مثال: در یاتاقان 6208 اولین رقم “6” یک بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه است. در مورد بیرینگ های اینچی ، اولین رقم بیرینگ “R” خواهد بود. پس از “R” ، اندازه بیرینگ در 1/16 اینچ داده می شود. برای مثال: بلبرینگ R6-2RS. در اینجا ، R6 نشان می دهد ، بلبرینگ اینچی است که اندازه سوراخ آن 6/16 اینچ یا 0.375 اینچ است. رقم دوم یک عدد بیرینگ نشان دهنده سری بلبرینگ است که نشان دهنده سختی / استحکام بلبرینگ است. قدرت بیرینگ حداکثر بار تنشی است که واحد می تواند قبل از خراب شدن ساختار “تحمل” کند یا نگه دارد. می توان آن را با استحکام قابل انبساط ، کشیدگی قابل انبساط ، مقاومت فشاری ، مقاومت خمشی ، ضریب و سختی اندازه گیری کرد.

رقم سوم و چهارم در نامگذاری و شماره گذاری بیرینگ ، یک شماره بیرینگ همانطور که در بالا نشان داده شد به اندازه سوراخ بیرینگ اشاره دارد. این قطر داخلی بلبرینگ است و بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود. از ’00’ تا ’03’ اندازه گیری ها در بالا ذکر شده است. از ’04’ به بعد اندازه سوراخ معادل پنج برابر رقم سوم و چهارم دو عدد آخر بلبرینگ است. در صورت عدم وجود رقم چهارم ، رقم سوم اندازه سوراخ را در میلی متر نشان می دهد. برای مثال در صورتی که بیرینگ 6252RS باشد ، اندازه سوراخ بیرینگ 5 میلی متر خواهد بود. بنابراین ، اکنون می توانیم تشخیص دهیم که در صورتکه بیرینگ 6207ZZ باشد ، رقم سوم و چهارم ’07’ به این معنی است که اندازه سوراخ بیرینگ 35 میلی متر است. حروف بعد از شماره بلبرینگ نشان دهنده وجود / عدم وجود / نوع محافظ یا آب بندی و سایر ویژگی ها در بلبرینگ است. اکنون می توانیم تشخیص دهیم که در صورتی که بیرینگ 6208RS است ، آخرین حروف “RS” به این معنی است که بلبرینگ در یک طرف محافظت می شود.

لقی داخلی بیرینگ به معنای کل فاصله ای است که می توان از طریق آن یک حلقه بیرینگ را در جهت شعاعی ( ترخیص داخلی شعاعی ) یا در جهت محوری ( ترخیص داخلی محوری ) نسبت به دیگری جابجا کرد. تقریبا در همه کاربردها ، فاصله اولیه در بیرینگ بیشتر از لقی آن در حال اجرا است. تفاوت عمدتا ناشی از موارد زیر است :

 • انبساط حلقه داخلی یا فشرده سازی حلقه بیرونی ، فاصله داخلی را کاهش می دهد
 • بیرینگ ها در عمل حرارت تولید می کنند. تفاوت انبساط حرارتی اجزای بلبرینگ و اجزای جفت بر لقی داخلی بیرینگ تاثیر می گذارد

آوای مربوط به صدای بیرینگ تابعی از ( عوامل داخلی ) خود بلبرینگ و ( عوامل خارجی ) نحوه استفاده از آن است. سر و صدای بلبرینگ عموما تحت تاثیر ABEC قرار نمی گیرد ، آنها مستقل از درجه دقیق هستند. به عنوان مثال بیرینگ P6/ABEC3 می تواند دارای درجه Z2V2 یا بالاتر باشد. عوامل خارجی موثر بر سر و صدای بلبرینگ عبارتند از :

 • نوع روان کننده
 • بار بیش از حد
 • انطباق نامناسب
 • روش های پیش بارگذاری
 • ذرات گرد و غبار و عوامل دیگر

اعداد در سری بیرینگ‌ها درنحوه نامگذاری و شماره گذاری بیرینگ‌ها به چه معناست؟

به طور معمول ، تعیین یک رولبرینگ شامل یک عدد اصلی (تعیین) است که توسط کدهای تکمیلی احاطه شده است – پسوندها و پیشوندها. پسوندها و پیشوندها تلرانس ، لقی داخلی و سایر ویژگی های طراحی را توصیف می کنند. در نحوه نامگذاری و شماره گذاری بیرینگ ها نام اصلی شامل 3 تا 5 رقم است و اطلاعات کلی در مورد بلبرینگ را ارائه می دهد که موارد زیر را شرح می دهد :

 • نوع
 • ابعاد مرزی – عرض (B ، C ، T یا H) ، قطر خارجی (D) ، قطر سوراخ (d) ، ابعاد پخ (r)
 • شماره سری
 • زاویه تماس

بنابراین یک مشخصه بیرینگ اصلی معمولی شبیه این است A BC DE ، جایی که :

 • A – نوع بلبرینگ
 • B – عرض
 • C – قطر بیرونی
 • DE – قطر سوراخ
نامگذاری و شماره گذاری بلبرینگ
نامگذاری و شماره گذاری بلبرینگ

در نحوه نامگذاری و شماره گذاری بیرینگ ها ، ابعاد مرزی که بین المللی استاندارد شده اند شامل عرض و قطر خارجی (B ، C) است. در مجموع ، اینها همچنین به عنوان سری ابعادی بلبرینگ نامیده می شوند. سری بعدی (BC) همراه با نوع بلبرینگ (A) ، بنابراین سه رقم اول عدد ، نماد سری بلبرینگ (A BC) را تشکیل می دهند. قطر سوراخ به صورت یک کد دو رقمی (DE) ارائه شده است ، که باید در 5 ضرب شود تا قطر واقعی سوراخ در میلی متر به دست آید. با این حال ، این قانون فقط در مورد ابعاد قطر سوراخ بیشتر از 20 میلی متر اعمال می شود. تحت این مقدار ، قطر سوراخ از شناسه های کد زیر استفاده می کند :

قطر سوراخ10 میلی متر12 میلی متر15 میلی متر17 میلی متر
کد00010203

در نحوه نامگذاری و شماره گذاری بیرینگ ها ، هنگامی که پسوندها و پیشوندها اضافه می شوند ، نام بیرینگ به این شکل خواهد بود : پیشوند A BC DE پسوند. پسوند را می توان با فاصله ، خط فاصله یا خط مورب از بقیه شماره تعیین جدا کرد. همانطور که می بینید ، این کدها در سراسر صنعت تقریبا مورد توافق هستند :

 • حروف BC در کد بالا نشان می دهد که بیرینگ چه قدر پهن است و قطر خارجی آن چقدر می باشد.
 • برای قطر بیرونی ، اعداد سری از 7 – 8 – 9 – 0 – 1 – 2 – 3 – 4 است ، با 7 کوچکترین و 4 بزرگترین قطر.
 • برای عرض بیرینگ های شعاعی ، کدها از 8 – 0 – 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 می باشد که 8 کوچکترین و 6 بزرگترین است.
 • برای ارتفاع بیرینگ های کفگرد ، کدها از 7 – 9 – 1 – 2 است که 7 کوچکترین و 2 بزرگترین است.

وقتی صحبت از پسوندها و پیشوندها می شود ، همه چیز بسیار متفاوت است. پیشوندها برای تعریف اجزای یک بلبرینگ یا تغییرات استفاده می شوند. پسوندها برای نشان دادن ویژگی های طراحی مانند طراحی داخلی بلبرینگ یا طراحی خارجی ( مهر و موم ، شیار حلقه محکم ) ، طراحی قفسه ، مواد و عملیات حرارتی ، لقی ، تلرانس ، پیش بارگذاری و غیره استفاده می شود.

جهت مشاهده محصولات، به صفحه بلبرینگ و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه بلاگ مراجعه نمایید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

مکالمه را شروع کنید

سلام! شما میتوانید سوالات خود را از ما در واتساپ بپرسید.

× سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!