علت خرابی، نشانه‌های خرابی و جلوگیری از خرابی بلبرینگ
پست شده در بلبرینگ مقالات

علت، نشانه‌ها و جلوگیری از خرابی بلبرینگ

علت خرابی بلبرینگ ها چیست؟

خراب شدن بلبرینگ ها ممکن است علت های گوناگون داشته باشد . ممکن است بلبرینگ ها را بیش از اندازه میزان بار مورد استفاده قرار بگیرند و باعث خرابی آن شود یا روان کاری آن ها مناسب و غیر استاندارد صورت گرفته باشد، استعمال بلبرینگ ها ممکن است به صورت نامناسب انجام شود یا آب بندی بلبرینگ ها غیر موثر باشد. همچنین ممکن از انطباق آن ها خیلی فشرده باشد و در نتیجه لقی داخلی آن ها بیش تر از حد لازم باشد که خرابی بلبرینگ ها را به دنبال می آورد.
هر کدام از عوامل بالا ممکن است باعث خرابی بلبرینگ ها شوند که با یک بررسی ساده می توان علت خرابی آن ها پیدا کرد و از بروز مجدد آن جلوگیری کرد.
علاوه بر موارد بالا طرز نگهداری صحیح  و علت خرابی بلبرینگ و عدم حصول بلبرینگ به طول عمر محاسبه شده  باعث می شود از خرابی زود رس بلبرینگ ها جلو گیری شود. به طور کلی بلبرینگ ها باید بر اثر خستگی از کار بیافتد و دیگر کارایی نداشته باشند. بلبرینگ هایی که به غیر از خستگی از کار می افتند دچار خرابی زود رس شده اند.

علت خرابی بلبرینگ
علت خرابی بلبرینگ

نشانه‌های خرابی بلبرینگ

از جمله اولین نشانه‌های خرابی بلبرینگ می‌توان به بروز سر و صدا در هنگام پیچیدن، سربالایی و سرپایینی درون چرخ‌ها اشاره کرد. در صورت بدتر شدن اوضاع، حرکت چرخ‌ها ناموزون، لق زدن و با تکان‌های شدید همراه خواهد شد؛ اما خرابی بلبرینگ تنها محدود به این اتفاقات نیست. قفل کردن ناگهانی چرخ‌ها یکی از نشانه‌های شایع اختلال در کارکرد بلبرینگ است. بدترین اتفاقی که می‌تواند برای یک خودرو با بلبرینگ خراب رخ دهد، کنده شدن و از جا درآمدن چرخ خودرو است.
کارشناسان حرفه‌ای می‌دانند که بروز نشانه‌ها روی چرخ خودرو، دلیلی بر بدتر شدن اوضاع است. درواقع حرفه‌ای‌ها می‌توانند قبل از اتفاقاتی که پیش‌تر توضیح دادیم، خرابی بلبرینگ را تشخیص بدهند. اولین نشانه‌ای که البته تنها رانندگان دقیق می‌توانند آن را حس کنند، لرزش نامتعارف فرمان در مسیرهای مستقیم است. این لرزش ملایم و آهنگی نامنظم دارد. به همین دلیل است که کشف آن معمولاً کار آسانی نیست.
نشانه دیگر شنیدن صدایی خاص است که برای گوش افراد عادی چندان قابل اهمیت نیست. این صدا اولین نشانه از خرابی بلبرینگ به حساب می‌آید. چیزی شبیه سابیدن شدن و چرخیدن دو سطح فلزی به یکدیگر.

نشانه های خرابی بلبرینگ
نشانه های خرابی بلبرینگ

تبعات ناشی از خرابی بلبرینگ

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، خرابی بلبرینگ می‌تواند سطوح مختلفی از اثرات جانبی را در پی داشته باشد. از سر و صدای آزاردهنده تا جدا شدن چرخ از محور اتصالی خود. با این حال یکی از اصلی‌ترین اتفاقاتی که بعد از خرابی این قطعه رخ می‌دهد، پدیده لاستیک‌سایی است. به این صورت که بخشی از لاستیک خودرو به دلیل نامتوازن بودن چرخش، بیشتر درگیر می‌شود و به مرور میزان اصطکاک آن افزایش پیدا می‌کند. این روند در ادامه منجر به سابیدن شدن نامنظم بخشی از سطح لاستیک می‌شود.
در یک اتفاق نادر، خرابی بلبرینگ می‌تواند منجر به ترکیدن لاستیک نیز شود. البته این اتفاق در این مورد ارتباطی به لاستیک‌سایی ندارد. درواقع حرارت بالایی که بلبرینگ خراب ایجاد می‌کند، به سطح لاستیک منتقل می‌شود و در فصول گرم باعث تشدید گرما می‌شود که این امر لاستیک را در معرض خطر ترکیدن قرار می‌دهد.

علائم خرابی بلبرینگ ناشی از خستگی چیست؟

هنگامی که بلبرینگ ها ناشی از خستگی دچار خرابی می شوند اولین علائم آن لرزش و صدای بلبرینگ ها است که در حین کار تغییر می کنند سپس میان دو کنس بلبرینگ نمایشگر پوسیدگی و پوسته شدن ایجاد می شود.

راهکارهایی برای جلوگیری از خرابی بلبرینگ ها

بلبرینگ ها چون از قطعات مهم در ماشین آلات صنعتی به کار می روند باید به طرز صحیح از ان ها نگهداری شود باید برای پیشگیری از خرابی زود رس  بلبرینگ ها نکات و پارامتر هایی را رعایت کنند .
ابتدا سعی کنید بلبرینگ ها را از فروشگاه ها و سایت های معتبر خریداری کنید. البته برند تولید بلبرینگ را نیز در نظر بگیرید که یک برند معروف و معتبر  باشد که محصولات تولیدی آن از کیفیت فوق العاده ای برخوردار باشد.
بلبرینگ ها را درست انتخاب کنید یعنی سعی کنید با توجه به نوع دستگاه سایز و ابعاد و نوع بلبرینگ ها را انتخاب کنید تا عملکرد بهتری داشته باشد.
مونتاژ و دمونتاژ اصلی آن  به موقع انجام شود. روانکاری بلبرینگ ها را موقع و مناسب انجام دهند سعی کنید روانکاری به اندازه صورت بگیرید زیرا روانکاری زیاد یا کم هر دو مشکل ساز خواهد بود.
سعی کنید هر چند وقت یک بار بلبرینگ ها را مورد بررسی و بازدید قرار دهید.

جلوگیری از خرابی بلبرینگ
جلوگیری از خرابی بلبرینگ
  • هیچ‌گاه با سرعت بالا از روی دست‌اندازها عبور نکنید. این رفتار فشار ناگهانی را به حلقه بلبرینگ وارد می‌کند که کیفیت آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

  • به صورت میانگین هر 7000 کیلومتر بلبرینگ‌ها را چک کنید تا از سلامت عملکرد آنها اطمینان حاصل کنید. این کار را توسط کارشناسان مجرب و در مراکز مجاز انجام دهید.

  • هیچ‌گاه روی دست‌اندازها ترمز شدید نگیرید. توقف چرخ در حالی که ناگهان سطح ارتفاع چرخ تغییر می‌کند نیز می‌تواند عمر این قطع را شدیداً کاهش دهد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

مکالمه را شروع کنید

سلام! شما میتوانید سوالات خود را از ما در واتساپ بپرسید.

× سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!