بلبرینگ
پست شده در اخبار مقالات

بیرینگ سخنگو نسل جدید

امروزه استفاده از بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) ها در بسیاری از صنایع عام و خاص اجتناب ناپذیر شده است و این قطعه حساس تبدیل به یکی از اجزای جدایی ناپذیر در صنایع شده است. افزایش کارایی و طول عمر بیرینگ ها همواره یکی از مهمترین چالش های پیش روی مصرف کنندگان این قطعه پر طرفدار بوده است. در این مطلب از سری اخبار مربوط به بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) ها در نظر داریم تا به معرفی و برسی نسل جدیدی از بلبرینگ تحت عنوان بلبرینگ سخنگو بپردازیم.

بلبرینگ سخنگو نسل جدید بیرینگ ها

شنیدن عنوان سخنگو برای بیرینگ ها در ابتدا کمی عجیب و غیر قابل درک است اما این عبارت برای اولین بار توسط شرکت ژاپنی ان تی ان (NTN) در 22 ماه ژوئن سال 2022 بیان شد. در واقع شرکت تولید کننده ژاپنی NTN برای اولین بار از محصول جدید خود با عنوان Talking Bearing یا همان بیرینگ های سخنگو رونمایی کرد.

منظور از بیرینگ سخنگو چیست؟

بیرینگ های سخنگو از نظر عملکرد مکانیکی کاملا مشابه بلبرینگ و رولبرینگ های عادی هستند و تنها تفاوت آنها با بیرینگ های عادی وجود سنسور های مختلف پایش، ژنراتور، ابزار ارتباط وایرلس در داخل بیرینگ در کنار واشر های فلزی یا لاستیکی بلبرینگ میباشد.

وجود سنسور های مختلف در داخل بلبرینگ این امکان را برای اپراتور فراهم میکند تا در هر لحظه از وضعیت بلبرینگ همچون میزان سرعت در حال چرخش، دمای بلبرینگ و میزان ارتعاش با خبر شود تا در صورت نیاز به هرگونه تغییر اقدامات لازم را انجام دهد و در نتیجه از خرابی های رایج در بیرینگ ها جلوگیری کند. در واقع هدف از تولید بلبرینگ های سخنگو افزایش طول عمر بلبرینگ میباشد.

بلبرینگ

 

(لازم به ذکر است عکس فوق نمونه است و سنسور های داخل بیرینگ قابل مشاهده نمیباشد)

نحوه عملکرد بیرینگ سخنگو چگونه است؟

انرژی الکتریکی مورد نیاز برای عملکرد سنسور و سیستم ارتباط وایرلس داخل بلبرینگ توسط یک ژنراتور از انرژی ناشی از چرخش بلبرینگ تولید می‌شود به بیان ساده تر چرخش بلبرینگ و انرژی تولید شده توسط بلبرینگ باعث عملکرد سنسور ها و سیستم های وایرلس داخل بلبرینگ میشود.

انواع بیرینگ سخنگو

بیرینگ های سخنگو از نظر ابعاد، نحوه عملکرد و سایر پارامتر ها همچون سرعت حرکت، میزان بار قابل حمل و …. دقیقا مشابه بیرینگ های معمول هستند و تنها تفاوت آنها وجود سنسور های پایش داخل بلبرینگ میباشد.

بنا بر اعلام شرکت ژاپنی ان تی ان در حال حاضر بیرینگ های سخنگو تنها در قالب بلبرینگ های شیار عمیق طراحی و تولید میشوند. (برای آشنایی با بلبرینگ شیار عمیق میتوانید به صفحه اختصاصی آنها در وبلاگ بیدک اسپیر مراجعه فرمایید)

مزایای استفاده از بلبرینگ سخنگو چیست؟

  1. تشخیص زود هنگام پیش از خرابی بیرینگ
  2. افزایش طول عمر بیرینگ
  3. عدم نیاز به اتصال کابل به بیرینگ (در هنگام پایش وضعیت)
  4. سازگاری با محیط

برای دریافت جدیدترین اخبار مربوط به بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) ها میتوانید به وبلاگ ما در یدک اسپیر مراجعه فرمایید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

مکالمه را شروع کنید

سلام! شما میتوانید سوالات خود را از ما در واتساپ بپرسید.

× سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!