بلبرینگ ها در محیط های شدید: درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر خوردگی
پست شده در بلبرینگ مقالات

بلبرینگ ها در محیط های شدید: دمای بالا و مقاومت در برابر خوردگی

بلبرینگ ها در محیط های شدید: دمای بالا و مقاومت در برابر خوردگی

با توجه به قابلیت اطمینان بیشتر، پیچیدگی کمتر، و کاهش اثرات زیست محیطی یاتاقان ها و واحدهای بلبرینگ با دمای بالا ، این یاتاقان ها در محیط های شدید برای استفاده در کامیون ها، کوره های اجاق نورد و نانوایی ها مناسب هستند. انتظارات برای یاتاقان ها در محیط های شدید مورد استفاده در محیط های خلاء به دلیل پیشرفت های اخیر در فناوری های فرآیند مورد استفاده در تولید نیمه هادی ها و سایر بخش های صنعتی افزایش یافته است. این روزها، چنین بلبرینگ‌هایی باید ایمن‌تر، مقاوم‌تر و مقاوم‌تر در برابر خوردگی باشند.

تحمل زندگی
معمول است که عمر یاتاقان را به شرح زیر محاسبه کنید. مرحله بعدی تعیین اندازه بلبرینگ پس از انتخاب نوع مناسب برای کاربرد است. رتبه بندی بار کاتالوگ، عمر رتبه بندی اولیه را بر اساس بارها و سرعت ها یا چرخه کار تعیین می کند و یاتاقان ها در برنامه با آن مواجه می شوند. سپس این با طول عمر طراحی مورد نیاز برای تعیین ابعاد مناسب مقایسه می شود. با این حال، عمر رتبه بندی اساسی در صورت لزوم در موارد تنظیمات شدید یا خصمانه به سمت پایین کاهش می یابد. ضریب تعدیل عمر ممکن است در برخی شرایط به 0.1 برسد. این نشان می دهد که تنها 10 درصد از عمر رتبه بندی محاسبه شده را می توان به دلیل عوامل محیطی پیش بینی کرد. در این شرایط، یک مهندس ممکن است مجبور باشد یاتاقان‌های خاصی را برای کاهش اثرات شرایط کاری یا محیط ایجاد کند. مواد برای حلقه‌ها و غلتک‌ها، پوشش‌ها، مهر و موم یا مواد نگهدارنده و روان‌کننده‌ها برخی از اجزای یاتاقان هستند که می‌توان آن‌ها را جایگزین یا به سفارش ایجاد کرد. قبل از جایگزینی یا توسعه مواد خاص، سه موقعیت را که به طور قابل توجهی بر عمر تأثیر می‌گذارند، ارزیابی و در نظر بگیرید: دمای بالا، خورنده، و خلاء.

محیط با دمای بالا
برای دماهای بالاتر از 350 درجه سانتیگراد، بلبرینگ های مخصوصی ساخته شده است. این یاتاقان ها در شرایط با دمای بالا، مانند ماشین آلات نزدیک یا داخل کوره ها یا کوره ها، دمنده های صنعتی، کاربردهای موتور و تجهیزات انتقال مورد استفاده در تمام فرآیندهای حرارتی استفاده می شوند. طراحی یک بلبرینگ سفارشی برای دماهای بالا مستلزم در نظر گرفتن مواد و روانکاری است.

محیط خورنده
بسیاری از مواد شیمیایی، محیط های دریایی، قرار گرفتن در معرض آب و قرار گرفتن در معرض رطوبت همگی می توانند به بلبرینگ ها (گاز و مایع) آسیب برسانند. در کارخانه‌هایی که مواد غذایی را پردازش می‌کنند، یاتاقان‌ها روزانه با فشار بالا با استفاده از آب و مواد شیمیایی ضد باکتری یا ضد باکتری شستشو می‌شوند. به طور مشابه، پمپ های شناور مورد استفاده در سیستم های آبیاری در معرض آب حاوی رسوب و کود قرار می گیرند. در یک خط رنگ خودکار، تجهیزات انتقال در طول چرخه تمیز کردن و خود رنگ در معرض چندین ماده شیمیایی قرار می گیرند. در این شرایط هم بلبرینگ و هم روان کننده در معرض خطر قرار می گیرند.

محیط خلاء
با فضاپیماها و ماهواره ها، آلودگی اجزای حیاتی ماموریت یک نگرانی کلیدی است. مواد خروجی ممکن است بر روی اجزای نوری از جمله لنزها، سلول های خورشیدی و حسگرهای ناوبری در خلاء فضا متراکم شوند. در بخش نیمه هادی، آلودگی ناشی از گازهای بیرونی مواد می تواند به ویفرهایی به ارزش میلیون ها دلار آسیب برساند. نگهدارنده و روان کننده اجزای یاتاقانی هستند که باید در تنظیمات خلاء در نظر گرفته شوند. این تنظیمات نیاز به بلبرینگ های فوق تمیز دارند. برای حذف باقی مانده های فراری که ممکن است از گاز خارج شوند، سطوح باید با حلال ها تمیز شوند و در برخی موارد پخته شوند.

ویژگی ها و مزایا
به حداقل رساندن کل هزینه عملیاتی: یاتاقان ها دارای طول عمر بادوام هستند، زیرا آنها برای حفظ فاصله شعاعی مورد نیاز برای عملیات در دمای بالا ساخته شده اند، که حتی زمانی که به سرعت سرد می شوند از گیر افتادن جلوگیری می کند.
عملیات تقریباً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری: روغن کاری مجدد یاتاقان ها ضروری نیست زیرا آنها مادام العمر روغن کاری می شوند.
عملکرد عالی در کاربرد گرم، خشک و کم سرعت
کاهش اثرات زیست محیطی
کاهش پیچیدگی طراحی ماشین
محلول روغن کاری
چندین تکنیک روانکاری مبتنی بر گرافیت در طرح‌ها و تغییرات یاتاقان‌های دمای بالا استفاده می‌شود، از جمله:
خمیر روان کننده که از مخلوط گرافیت تشکیل شده است
قفس های گرافیتی
گرافیت در حین استفاده، یک فیلم شکننده را روی اجزای نورد و مسیرهای بلبرینگ نگه می‌دارد و در نتیجه سایش را کاهش می‌دهد. نیاز به روانکاری مجدد حذف شده است زیرا گرافیت قابلیت روانکاری خود را در دمای بسیار بالاتری نسبت به روغن و گریس از دست می دهد و در دمای بسیار بالاتر از آن مواد پیر می شود. تمام سطوح بلبرینگ، از جمله هر گونه سپر و فلنج های قابل استفاده، به اشکال مختلف با فسفات منگنز پوشیده شده اند تا چسبندگی روان کننده به فلز را افزایش دهد، ویژگی های در حال اجرا را افزایش دهد و محافظت در برابر خوردگی را ارائه دهد.

کاربرد:

  1. ساختاری پردازش مواد غذایی
  2. خمیر و کاغذ
  3. کارخانه های فولاد
  4. معدن
  5. ماشین آلات سنگین
  6. آبکاری فلز
  7. تجهیزات پزشکی
  8. تفنگداران دریایی
  9. دریایی
  10. هوافضا

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

مکالمه را شروع کنید

سلام! شما میتوانید سوالات خود را از ما در واتساپ بپرسید.

× سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!